Jak dbać o czyste powietrze -5 sposobów

 

Zanieczyszczone powietrze jest głównym problemem, z którym boryka się środowisko naturalne Polski. Szczególnie widoczne jest to jesienią i zimą, kiedy nad miastami unosi się ciężka chmura smogu. Pamiętać trzeba, że za taki stan odpowiadają nie tylko wielkie fabryki, ale również indywidualne działania każdego z nas.

 

5 zasad dbania o czyste powietrze

Aby dbać o czyste powietrze, trzeba zacząć od najmniejszych kroków, aby stan powietrza, którym oddychamy znacznie się poprawił. Przyszedł czas, aby nareszcie odetchnąć pełną piersią. Bez zbędnych pyłów, spalin i zanieczyszczeń. Sprawdź, jak to zrobić!

 

  1. Zamień samochód na rower - Ochrona środowiska może łączyć przyjemne z pożytecznym. Bowiem, jeśli chcesz jechać na zakupy, albo do pracy to nie wsiadaj do samochodu. Dzięki temu zaoszczędzisz na benzynie, a przy okazji nie przyczynisz się do wytwarzania jeszcze większej ilości spalin. Przy okazji, przejażdżka na rowerze poprawi twoją kondycję, a środowisko naturalne będzie ci wdzięczne. Jeżeli jednak musiz dojeżdżać samochodem, to może najwyżczy czas na zamianę samochodu na samochód elektryczny lub przynajmniej hybrydowy. Nie jesteś pewny, czy jazda samochodem na prąd to dobre rozwiązanie? Najwyższy czas zaznajomić się z tym kierunkiem rozwoju motoryzacji. Przeczytaj więcej na temat jazdy samochodem na prąd.

  2. Korzystaj z komunikacji publicznej - Wiadomo, że nie zawsze jest możliwość, aby przesiąść się na rower. Jednak i tak jest sposób na to, aby zostawić samochód w garażu. Wszystko za sprawą komunikacji publicznej. Wybierz autobus, tramwaj lub metro. Na ulicach będzie przynajmniej jeden samochód mniej, a ty i tak dotrzesz tam gdzie chcesz. Przy okazji będziesz mógł poczytać książkę lub gazetę.

  3. Zaopatrz się w dobry piec i nie pal w nim byle czym - Duży problem związany z ochroną środowiska naturalnego uwidacznia się przede wszystkim późną jesienią i zimą. Wtedy robi się zimniej i chcąc nie chcąc trzeba zacząć palić w piecach. Warto jednak zdecydować się na wybór ekologicznego pieca, który nie jest aż tak szkodliwy. Trzeba również zwracać uwagę na to co się do niego wkłada. Nie mogą być to śmieci, plastik czy inne szkodliwe materiały.

  4. Zatroszcz się o zieleń w najbliższej okolicy - Nic tak nie poprawia stanu jakości powietrza jak wszechobecna zieleń. Zatem jeśli posiadasz nawet mały ogródek zasadź w nim jak najwięcej zielonych roślin. Kwiaty, krzewy, drzewa – wybierz to co najbardziej ci się podoba.

  5. Segreguj śmieci - Czyste powietrze bezpośrednio związane jest również ze stanem czystości rzek, lasów i miast. Jeśli będą w nich zalegały porozrzucane śmieci i odpady to nie ma możliwości, aby powietrze nie było zanieczyszczone. Warto zatem pamiętać o segregowaniu śmieci i ich właściwej utylizacji i składowaniu.

 

O tym, że oddychanie czystym powietrzem jest ważne dla funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Na istotę tego problemu wskazuje chociażby fakt, iż ustanowiony został Dzień Czystego Powietrza, który obchodzony jest każdego roku 14 listopada. Tego dnia podejmowane są różnego rodzaju ciekawe inicjatywy, którym przyświeca ochrona środowiska i idea zrównoważonego rozwoju. Warto zainteresować się tymi działaniami i wcielać je w życie nie tylko od święta. A to wszystko w naszym wspólnym interesie, bowiem czyste powietrze to podstawa i dobro, którego powinniśmy chronić niczym największego skarbu.